Naše alba Spas! a Kdo žere psy? můžete zakoupit na stránkách Indies MG.

TANEC PŘES PLOT - PRO KAŽDÉHO JINÝ PŘÍBĚH

Představení Tanec přes plot vzniklo v rámci dlouhodobého projektu Divadla Archa "Dialogy na útěku" a vychází ze spolupráce profesionálních umělců, žadatelů o azyl a cizinců, kteří našli nový domov v České republice. Pět herců vypráví autentické příběhy uprchlíků z Čečenska, Barmy, Gruzie a Kurdistánu. Cizinci jsou v roli skrytých režisérů svého vlastního příběhu. Představení frázuje Allstar Refjúdží Band.

Vznikla tak divadelní mozaika, která vypráví autentické příběhy uprchlíků zČečenska, Barmy, Gruzie a Kurdistánu. Jejich osudy a životní příběhyjsou konfrontovány s realitou všedního života v nové zemi. Ocitají se často v kuriózní, někdy komické a často i v tragické situaci.

Každý z příběhů vznikl z úzkého dialogu mezi imigrantem a performerem(hercem či tanečníkem). Herec se stává poslem či nástrojem sdělení,cizinec pak inscenátorem vlastního příběhu. Vznikly velmi intimnívýpovědí lidí s pohnutými osudy, které každý herec či tanečník vypráví originálním způsobem.

V průběhu léta 2007 navštívily Jana Svobodová a Hana Andronikova několik uprchlických táborů. V záchytu v Bělé pod Bezdězem na severu Čech viděly ženy, které si na jedné straně plotu povídají s muži,kteří sedí na straně druhé. Viděly, jak muži těm ženám zpívají své písně, ženy mužům na druhé straně plotu věští z ruky, muži kreslí portréty žen, ty si pak kousek pokresleného papíru se smíchem schovávají do kapsy. Jana s Hanou viděly kurdského holiče ze Sýrie jak tančí pro potěšení žen na druhé straně plotu.

Uvědomily si, že plot v takových chvílích přestával existovat. Co znamená bariéra mezi lidmi? Je skutečná nebo si ji budujeme sami ve svých vlastních myslích? Jak se díváme na lidi, které naše společnost ohraničila plotem? Zvláštní mediální vstupy prototo představení vytvořili televizní protagonisté Jan Kraus, Václav Moravec, Jiří František Potužník a Jan Budař.

 

Premiéra: 11. března 2008

Scéna, koncepce, režie:
Jana Svobodová
scénář: Hana Andronikova
hudba: Michael Romanyshyn
lightdesign: Pavla Beranová
kostýmy a realizace scény: Libuše Josefy
hrají: Eva Hromníková, Daniel Raček, Petra Lustigová, Philipp Schenker, Jing Lu, Jana Svobodová, Gugar Manukjan, Abdulrahman Kasem
V mediálních vstupech: Jan Budař, Jan Kraus, Václav Moravec, Jiří František Potužník.
produkce: Pavlína Kalandrová, Jindřich Krippner
technická spolupráce: Vladimír Hubička
foto: David Kummerman
filmový dokument: Jan Šípek
grafický design: Adam Uchytil